Pojawienie się stałego bólu, nasilającego się nocą może świadczyć o zapaleniu miazgi zęba, czyli tej jego części, która znajduje się wewnątrz zęba, a zbudowana jest z nerwów i naczyń krwionośnych. Miazga zaatakowana przez bakterie ulega obumarciu i stan zapalny może przenieść się do kości niszcząc okoliczne tkanki. Zapalenie miazgi jest procesem nieodwracalnym.
Niezbędnym jest podjęcie leczenia w odpowiednim czasie.

Leczenie endodontyczne (kanałowe) można podzielić na trzy etapy:

 1. Usunięcie zajętej bakteryjnie miazgi ze wszystkich kanałów
 2. Wypełnienie specjalistycznym preparatem wszystkich odpowiednio poszerzonych i opracowanych kanałów
 3. Odbudowa protetyczna zęba (wkład koronowo-korzeniowy z koroną porcelanową) lub założenie wypełnienia do korony zęba.

Leczenie kanałowe zawsze przeprowadza się w znieczuleniu, na ogół odbywa się przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, również przy użyciu ultradźwięków i fizjodyspensera.
Przed przystąpieniem do leczenia pacjent otrzymuje informację i poproszony jest o podpisanie zgody, w której opisane są wszelkie możliwe powikłania. Leczenie jest bardzo precyzyjne i czasochłonne.

Leczenie kanałowe jest dość kosztowne, wynika to z tego, że wykorzystywany jest bardzo drogi sprzęt, kosztowne drobne narzędzia, które ze względu na swą delikatność często są jednorazowe oraz drogie preparaty służące do płukania kanałów. Koszt leczenia rozkładany jest na poszczególne wizyty.
Ząb po leczeniu kanałowym powinien być poddawany kontroli RTG, gdyż dopiero po okresie 6-12miesięcy można stwierdzić, czy leczenie się powiodło.

Jednak uważa się, że ostatecznym potwierdzeniem powodzenia leczenia endodontycznego jest brak zmian patologicznych po 4 latach po zakończeniu leczenia. Zdjęcia są ze sobą porównywane, aby upewnić się, czy technicznie udane leczenie jest zaakceptowane przez organizm pacjenta.

Czasem po leczeniu endodontycznym ząb może pobolewać (samoistnie lub podczas nagryzania), po kilku dniach jednak ból ustępuje.

Zakres wykonywanych zabiegów endodontycznych:

 • resekcja korzenia z wypełnieniem wstecznym
 • dewitalizacja miazgi (70 zł)
 • opracowanie kanałów, również ultradźwiękami i fizjodyspenserem + znieczulenie + kontrolne zdjęcia RTG podczas leczenia + opatrunki + wypełnienie kanałów (300-600 zł)
 • leczenie re-endo (powtórne leczenie kanałowe)również ultradźwiękami i fizjodyspenserem + znieczulenie + kontrolne zdjęcia RTG + Opatrunki + wypełnienie kanałów (500-800 zł)
 • leczenie zgorzeli miazgi
 • usuwanie złamanego narzędzia z kanału (350 zł)
 • do ceny leczenia endodontycznego należy doliczyć koszt wypełnienia korony zęba lub protetyki
 • szczegółowe koszty do ustalenia w gabinecie

Udostępnij

FacebookMore...